, , , , ,

Лекція «Основи інформаційної грамотності» для першокурсників

Нещодавно Науково-технічною бібліотекою ім. Г. І. Денисенка (Бібліотека КПІ ім. Ігоря Сікорського) організувано серію ознайомчих лекцій для першокурсників «Основи інформаційної грамотності».

Мета лекції

Інформування студентів про ресурси та сервіси Науково-технічної бібліотеки ім. Г. І.Денисенка (Бібліотека КПІ) на допомогу навчанню, творчій та дослідницькій діяльності.

Завдання

– сформувати цілісне уявлення про систему бібліотечно-інформаційних ресурсів та сервісів, спрямованих на підтримку навчальної, дослідницької та творчої діяльності;
– розкрити основні можливості використання бібліотечно-інформаційних ресурсів та сервісів для пошуку інформації, її відбору, оцінки, збереження, використання;
– окреслити послуги Бібліотеки КПІ, спрямовані на формування та розвиток творчої активності студентів;
– сприяти формуванню навичок та умінь: 1) пошуку інформаційних ресурсів за допомогою електронного каталогу Бібліотеки КПІ; 2) роботи з електронним архівом КПІ ім. Ігоря Сікорського (ElAKPI); 3) використання передплачених електронних баз даних, що доступні в локальній мережі університету, та ресурсів у вільному доступі.

План лекційного заняття

Тема 1. Інформаційні ресурси Науково-технічної бібліотеки КПІ ім. Ігоря Сікорського
1.1. Веб-сайт Бібліотеки. Структура. Ресурси. Послуги.
1.2. Послуга «Бібліотекар онлайн».
1.3. Поле швидкого пошуку інформації.
1.4. Електронний каталог НТБ КПІ ім. Ігоря Сікорського: методика та інструменти релевантного пошуку.

Тема 2. Електронні архіви наукових та освітніх матеріалів
2.1. Електронний архів наукових та освітніх матеріалів КПІ ім. Ігоря Сікорського (ELAKPI). Фонди. Основні зібрання. Види документів.
2.2. Зібрання кваліфікаційних робіт.
2.3. Пошук інформації. Доступ до повних текстів. Збереження інформації.
2.4. Інституційні репозитарії ЗВО України.
2.5. Міжнародні тематичні репозитарії.

Тема 3. Універсальна інформаційно-пошукова системи GoogleScholar.
Міжнародні бази даних наукової інформації

3.1. Етапи інформаційного пошуку. Релевантні та нерелевантні джерела.
3.2. Профіль вченого: пошук праць, перехід до повних текстів.
3.3. Сервіс «Моя бібліотека» для збереження результатів пошуку.
3.4. Міжнародні бази даних наукової інформації. Пошук інформації та робота з пошуковим запитом.

Євгенія Брезницька познайомила всі групи першокурсників нашого факультета із сайтом та каталогом бібліотеки, електронним архівом КПІ. Окрім того, на лекціях обговорювалися питання пошуку та замовлення необхідної для навчання літератури, а також пошук наукової інформації в міжнародних базах даних.

Примітка. Лекції були проведені для всіх груп першого курса ФСП: АМ-01, ЕУ-01, СП-01, СП-02, СП-03, СП-04, СП-05, СЛ-01, СР-01. Скріншоти онлайн-лекцій були надіслані лише деяких груп.

Дякуємо Бібліотеці КПІ ім. Ігоря Сікорського за таку чудову ініціативу!