Депресія – хвороба XXI століття?
Депресія – це хвороба, на яку страждає понад 300 мільйонів людей у всьому світі. Україна займає найвищі місця в рейтингах захворюваності на неї в Європі. І кількість хворих, як у нашій країні, так і в усьому світі, продовжує зростати. Відомо, що кожен шостий хоча б раз у житті мав депресивний епізод. Як розпізнати депресію та як її вилікувати?
Депресія – це хвороба, яка характеризується постійним пригніченим станом, втратою інтересу до життя, а також нездатністю виконувати повсякденні справи впродовж чи понад двох тижнів. Від неї не захищений ніхто. Вона
розвивається через різні причини. Якщо це ендогенна депресія, то вона завжди має генетичний характер. А натомість екзогенна депресія розвивається внаслідок взаємодії зовнішніх чинників: наприклад, через втрату роботи, смерть когось із рідних чи друзів, отриману психологічну травму, перенесений стрес.
Депресія буває хронічною та епізодичною, а за ступенем – легкою, середньою та важкою. Її визначають за кількістю симптомів та їхньою важкістю.
Симптомами депресії є:
– пригніченість;
– втрата інтересу до життя;
– відчуття відчаю та спустошення;
– думки про самогубство;
– можлива схильність до селфхарму (завдання собі пошкоджень, тобто, до того, щоби різати, бити себе, голодувати й так далі);
– складність у прийнятті рішень;
– тривожність;
– дратівливість;
– озлобленість;
– пасивність;
– забудькуватість;
– сонливість чи безсоння;
– погана концентрація уваги;
– втрата апетиту чи навпаки – переїдання;
– низька самооцінка.
Якщо людина має легку форму депресії, то вона просто може мати деякі труднощі, наприклад, виконуючи різну роботу, і здебільшого почувати себе нормально. Але якщо це важка форма, то людині часто навіть важко встати з ліжка, не кажучи вже про виконання якоїсь щоденної рутинної роботи.
Вказати на депресію може проходження різних психологічних тестів. Найкращим із них є тест за шкалою депресії Бека. Звісно, він не покаже точний діагноз, але вкаже на те, чи потрібно відвідати психотерапевта.
Якщо не лікувати депресію, то вона може перейти в більш важку форму. Якщо вона має епізодичний характер та не лікується, то людина може мати рецидиви.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.