Раніше було краще: чому ми любимо ностальгувати?

Установка «раніше було краще» – це імпринтинг (з англійської imprint – залишати слід) – запам’ятовування певних ознак предмету чи явища у моменти формування поведінкових патернів. Простими словами: деякі речі і події у дитинстві врізаються у пам’ять та впливають на ставлення до подібних у майбутньому: змушують презирливо фиркати на перезняті Діснеєм фільми та лаяти сучасне мистецтво у цілому.
Про імпринтинг як поняття вперше заговорив австрійський зоолог Конрад Лоренц. Саме він з’ясував, що у перші дні свого життя тварини «запам’ятовують» свою маму. А «мамою», у деяких випадках, стає якийсь предмет, наприклад, каченята можуть сприймати за маму навіть гумовий м’ячик. Саме через це впевненість у тому, що раніше було краще, іноді називають синдромом каченяти.
Людські імпринтинг досліджував Тімоті Лірі а продовжував ці дослідження частково Роберт Вілсон. Вони ж ввели у вжиток поняття “тунель реальності” — певний набір установок, принципів та стереотипів, які впливають на сприйняття людиною світу.
Синдром каченяти – один з факторів формування тунелю реальності. Якщо цей тунель «ностальгійний», людина постійно звертатиметься до минулого, згадуватиме переглянуті у дитинстві фільми, атмосферу безтурботності і навідріз відмовлятиметься сприймати сучасність як адекватну реальність. Деякі люди впевнені: все класне вже було, майбутнє – лише спроба паразитувати на досягненнях минулого.
Ностальгія – це звичайне явище, яке дарує приємні відчуття. Мурахи шкірою під час прослуховування пісень з дитинства, мимовільні сльози над мультиком «Король Лев» і солодкий щем у серці при розгляданні шкільного фотоальбому – це те, що робить наше життя лише кращим.
Проблеми починаються, коли ностальгія перетворюється на радикальну ненависть до всього сучасного. Якщо людина через надмірну любов до минулого не вміє приймати теперішнє як сутність, її мозок блокує спроби більш-менш тверезо оцінити те, що відбувається. Вона постійно апелюватиме до того, що було раніше, і не сприйматиме сучасне адекватно.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

Back
День відкритих дверей ФСП
Бакалаврат 2024
Магістратура 2024
Чат для вступників
Канал «Абітурієнт ФСП КПІ»
Думка студентів про факультет і навчання
Контакти відбіркової комісії
Розклад занять
Email