Дайджест «Консультації Першої інноваційної онлайн юридичної клініки КПІ ім. Ігоря Сікорського» №14

Мені скоро 16 років, я може сам без батьків оформити собі паспорт громадянина України для виїзду за кордон?

Для отримання паспорта громадянина України для виїзду закордон Вам необхідно:

  • Звернутися до Державної міграційної служби України,надати пакет документів (Паспорт громадянина України, індивідуальний податковий номер фізичної особи – платника податків (ідентифікаційний номер), заява-анкета (формується на місці), ха наявності, раніше видані закордонні паспорти або проїзні документи дитини (діючі, не діючі, на інше прізвище в тому числі), витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань (у разі викрадення попереднього паспорта для виїзду за кордон на території України)).
  • Під час оформлення заяви у територіальному органі/підрозділі ДМС, або у центрі надання адміністративних послуг (ЦНАП), центрі обслуговування «Паспортний сервіс» ДП «Документ» необхідно пройти процедуру сканування відбитків вказівних пальців рук.
  • Перевірити правильність внесення персональних даних про себе до заяви-анкети, звертаючи при цьому особливу увагу на правильність написання транслітерації свого прізвища та імені (за умови надання підтверджуючих документів), та засвідчити власним підписом у заяві-анкеті правильність таких даних;
  • Звернутися до органу, де подавалася заява-анкета та отримати паспорт громадянина України для виїзду за кордон, надавши при цьому паспорт громадянина України.

Також необхідно сплатити адміністративний збір й надати документ про його сплату.

Я придбала в  інтернет-магазині рулон тюлю. Отримавши товар я виявила руді і чорні плями. Сам тюль відрізняється від фото на сайті: візерунок не якісний і внизу немає мережива. Міняти чи повертати гроші мені відмовляються. На контакт ідуть важко, затягують діалог. Чи маєте я законне право на повернення грошей?

На ваше звернення з приводу договірних відносин повідомляємо.

Перше, на що потрібно звернути увагу – це статус інтернет-магазину як продавця. Адже відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» продавець – суб’єкт господарювання, який згідно з договором реалізує споживачеві товари або пропонує їх до реалізації. Відповідно до законодавства нашої держави у разі виявлення протягом встановленого гарантійного строку недоліків Ви як споживач у порядку та у строки, що встановлені законодавством, маєте право вимагати:
1) безоплатно усунути недоліки товару в розумний строк;
2) пропорційно зменшити ціну;
3) відшкодувати витрати на усунення недоліків товару.

Якщо протягом встановленого гарантійного строку Ви виявите істотні недоліки, які виникли з вини виробника товару (продавця, виконавця), або фальсифікації товару, підтверджені за необхідності висновком експертизи, то Ви як споживач в порядку та у строки, що встановлені законодавством і на підставі обов’язкових для сторін правил чи договору маєте право за своїм вибором вимагати від продавця або виробника:
1) розірвання договору та повернення сплаченої за товар грошової суми;
2) заміни товару на такий же товар або на аналогічний з числа наявних у продавця (виробника) товарів.

Відповідно до Цивільного кодексу України, якщо ж на товар не встановлений гарантійний строк або строк придатності, вимога у зв’язку з його недоліками може бути пред’явлена покупцем в межах двох років, а щодо нерухомого майна – в межах трьох років від дня передання товару покупцеві, якщо договором або законом не встановлений більший строк.

Таким чином, у ситуації що склалась ми рекомендуємо:

  • звернутися в магазин із письмовою заявою про розірвання договору та повернення коштів \ або вимагати заміни товару;
  • при цьому подавати заяву у двох екземплярах: один із яких залишається у магазині, а на другому робиться відмітка про прийняття і віддається Вам;
  • у випадку відмови повертати кошти або обмінювати товар – звертатися до суду за захистом свого порушеного права
З 2016 року я є власником квартири в місті Києві. За моєї згоди в 2018 році в квартирі було прописану мою знайому. Станом на теперішній час вона приживає в іншому місці, житлом не користується, права власності на нерухомість не має. Яким чином мені її виписати з квартири?

Статтею 47 Конституції України встановлено, що ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше як на підставі закону за рішенням суду.

Відповідно до ст. 71 ЖК УРСР при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців.

Якщо наймач або члени його сім`ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено наймодавцем, а в разі спору – судом.

Статтею 72 ЖК УРСР передбачено, що визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.

Частиною 1 статті 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено, що зняття з реєстрації місця проживання здійснюється протягом семи днів на підставі заяви особи, запиту органу реєстрації за новим місцем проживання особи, остаточного рішення суду (про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, визнання особи безвісно відсутньою або померлою), свідоцтва про смерть.

Відповідно до п. 26 Постанови Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 р. № 207 «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підстав рішення суду, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про зняття з реєстрації місця проживання особи, про визнання особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою.

Таким чином, в описаній вами ситуації Ви повинні звернутися з позовом до місцевого районного суду за місцем проживання про визнання вашої знайомої такою, що втратила право користування житловим приміщенням.

На теперішній час я  проживаю з чоловіком окремо. В кожного з нас своє життя, нова сім’я.  Шлюб з ним було зареєстровано Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції у м. Києві в квітні 2016 року. Під час перебування в шлюбі в нас народилася дочка, яка проживає зі мною. Яким чином мені розірвати шлюб?

Доброго дня! У вас є всі підстави розірвати шлюб в судовому порядку. Зокрема,  ч. 2 ст. 112 Сімейного кодексу України (далі – СК України) передбачено, що суд постановляє рішення про розірвання шлюбу, якщо буде встановлено, що подальше життя подружжя і збереження шлюбу суперечило б інтересам одного з них, інтересам їхніх дітей, що мають істотне значення. За приписами ст. 24 СК України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки та чоловіка. Примушування жінки та чоловіка до шлюбу не допускається. За вказаних вами обставин, суд повинен задовольнити Ваш позов про розірвання шлюбу, оскільки його збереження не відповідає інтересам сторін та спільної дитини.

Доброго дня! З січня до серпня 2017 року я проживала однією сім`єю без державної реєстрації шлюбу зі своїм хлопцем. У серпні 2017 року я завагітніла, та народила від нього сина. Проте, мій чоловік не визнав себе його батьком, відмовився подати до органів реєстрації актів цивільного стану заяву про реєстрацію батьківства та припинив зі мною сімейні стосунки, почавши проживати окремо. Я пропонувала колишньому чоловіку зробити генетичну експертизу, яка б підтвердила батьківство, але він відмовився. Що мені робити?

Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 Сімейного кодексу України (далі – СК України) передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

Частиною першою статті 135 СК України визначено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.

Відповідно до статті 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України (далі – ЦПК України). Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Своєю чергою, питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Водночас, сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини, наданий сторонами з метою підтвердити або спростувати факт оспорювання батьківства.

Враховуючи викладене, ви можете звернутися до суду з позовом про встановлення батьківства. У випадку відмови вашого колишнього чоловіка від участі в судовій експертизі до нього будуть застосовані наслідки передбачені процесуальним законодавством. Так, відповідно до частини першої статті 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.

Я тільки закінчив з інститут і вирішив відкрити свій бізнес. Однак, потребую допомоги з оформленням ФОП. З чого почати та які наступні кроки?

Для подання заяви вам стане у нагоді електронний цифровий підпис (ЕЦП).

Підготуйте основні документи для внесення даних у заяву (паспорт, ідентифікаційний код);

Переконайтесь у виборі вашого виду діяльності згідно з КВЕД (класифікатор видів економічної діяльності).

Зверніться до державного реєстратора або за місцем вашого проживання або до центру надання адміністративних послуг вашого місця проживання (скорочено – ЦНАП). Обов’язково візьміть із собою оригінали та копію паспорту та ідентифікаційного коду.

Заповніть реєстраційну заяву форми 10. Важливо: будьте уважні при обранні КВЕД, так як ви вказуєте ваш вид діяльності, який вноситиметься в єдиний державний реєстр, без можливості його розгляду в момент заповнення заяви. В разі допущення помилки ви маєте змогу перереєструватися;

Реєстрація та внесення вас у державний реєстр має відбутися до трьох діб. В середньому остаточна реєстрація здійснюється за дві доби. Після цього державний реєстратор надає відповідну виписку, яку ви також можете отримати у ЦНАП;

Подайте документи до податкового органу, а саме копію паспорту та ідентифікаційного коду, заяву щодо застосування єдиного податку, витяг з ЄДР та заяву на ім’я начальника податкової інспекції.

Чув у новинах, що з наступного понеділка у мене в області не можна буде їздити у маршрутних транспортних засобах без різних якихось документів, пов’язаних з covid, кажуть, що будуть перевіряти їх наявність, якщо немає, то не пускатимуть у маршрутку, штрафуватимуть. Але чи мають водії право вимагати від мене пред’явлення цього документу? Чи можна взагалі було вводити такі обмеження, як дізнатися чи це правда? Якщо правда, то це не можна буде їздити без цих документів в маршрутках міського, приміського чи міжміського призначення? До речі, які документи тоді потребуються?

Такі обмеження має право вводити регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виключно на території регіонів, де встановлено червоний рівень епідемічної небезпеки, вони передбачаються підпунктом 11 пункту 3-5 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236.

Дізнатися чи насправді були введені такі обмеження у вашій області можна подавши запит на отримання публічної інформації до обласної державної адміністрації, тому що дане рішення регіональної комісії є публічною інформацією, що підтверджується частиною 1 статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», де зазначається, що публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Як правильно скласти даний запит пояснено у статті 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Згідно даної статті письмовий запит подається в довільній формі і має містити:
1) ім’я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв’язку, якщо такий є;
2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;
3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Вам нададуть інформацію не пізніше 5-ти робочих днів з дня отримання запиту.

Якщо в рішенні чітко буде зазначено, що обмеження поширюються в межах вашої області, то це включає усі перелічені Вами види транспорту, тобто включає весь регулярний транспорт як міський, так і приміський та міжміський, оскільки всі вони входять в межі області.

Водії не мають права перевіряти у Вас ці документи і Ви можете відмовити в пред’явленні їм таких документів. Втім згідно пункту 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 з метою здійснення контролю за дотриманням обмежувальних протиепідемічних заходів на вулицях, у парках, інших громадських місцях (громадських будинках і спорудах, закладах громадського харчування, розважальних закладах (нічних клубах), громадському транспорті) працівники Національної поліції, Національної гвардії, посадові особи, уповноважені органами місцевого самоврядування, мають право проводити вибіркову перевірку документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, а також довідок про звернення за захистом в Україні, виданих відповідно до Закону України “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту”, а також документів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19, негативний результат тестування або одужання особи від зазначеної хвороби у випадках, коли це є підставою для незастосування обмежувальних протиепідемічних заходів, передбачених для відповідних рівнів епідемічної небезпеки.

Щодо документів, які будуть перевірятися, то згідно положень пункту 3-5 Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 такими документами є негативний  результат тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції або експрес-тест на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2, яке проведене не більш як за 72 години до здійснення заходу (відвідування закладу, ринку), або документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, міжнародний, внутрішній сертифікат або іноземний сертифікат, що підтверджує вакцинацію від COVID-19 однією дозою однодозної вакцини або двома дозами дводозної вакцини (зелені сертифікати), які включені Всесвітньою організацією охорони здоров’я до переліку дозволених для використання в надзвичайних ситуаціях, негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції або одужання особи від зазначеної хвороби, чинність якого підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія). До осіб, які не досягли 18 років, вимог щодо пред’явлення таких документів не встановлюється.

Формулювання запитань збережено в оригіналі.
Консультації носять ознайомчий характер.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

Back
День відкритих дверей ФСП
Бакалаврат 2024
Магістратура 2024
Чат для вступників
Канал «Абітурієнт ФСП КПІ»
Думка студентів про факультет і навчання
Контакти відбіркової комісії
Розклад занять
Email