Smart Tourism During the War and Post-War Recovery: The Case of Ukraine

Шановні викладачі та студенти Факультету Соціології та Права Ігоря Сікорського Київського Політехнічного Інституту!

13-14 листопада 2023 р. відбудеться Щорічне засідання ради Альянсу університетів міст-побратимів м. Гуанчжоу (Альянсу GISU) та Міжнародний дослідницький симпозіум учасників альянсу. Тема щорічної зустрічі ради Альянсу GISU цього року: «Формування колективного шляху до сталого майбутнього»

Запрошуємо вас приєднатися до важливого обговорення на тему “Розумний туризм під час війни та відновлення після війни: випадок України” на Міжнародному Науковому Симпозіумі GISU 2023. Програма

📅 Дата та час: 14 листопада; 11:15 – 12:00, 2023 рік.

🎤 Автори: Світлана Чукут, Олена Акімова, Анна Іщенко, Максим Єнін, Юрій Перга та Ольга Загвойська з КПІ ім. Ігоря Сікорського.

🌐 Для участі використовуйте посилання: https://uws.zoom.us/j/86432533806

Доповідь представить Світлана Чукут.

Не пропустіть цю унікальну можливість дізнатися більше про роль туризму в часи війни та його внесок у відновлення країни після конфлікту. Обговорення обіцяє бути змістовним та інформативним. Чекаємо на вашу активну участь!

_________________________________________________________________

Dear Faculty and Students of the Faculty of Sociology and Law of Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute!

On November 13-14, 2023, the Annual Meeting of the Council of the Alliance of Sister City Universities of Guangzhou (GISU Alliance) and the International Research Symposium of the Alliance participants will take place. This year’s theme for the GISU Alliance Council’s annual meeting is “Shaping a Collective Path to a Sustainable Future.”

We invite you to join an important discussion on the topic of “Smart Tourism During the War and Post-War Recovery: The Case of Ukraine” at the GISU 2023 International Research Symposium. 2023 GISU Sympoisum Program

📅 Date and Time: November 14; 11:15 am – 12:00 pm, 2023.

🎤 Authors: Svitlana Chukut, Olena Akimova, Anna Ischenko, Maksym Yenin, Iurii Perga, and Olha Zahvoiska from Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute.

🌐 To participate, use the link: https://uws.zoom.us/j/86432533806

The paper will be presented by Svitlana Chukut.

Don’t miss this unique opportunity to learn more about the role of tourism during wartime and its contribution to the country’s post-conflict recovery. The discussion promises to be meaningful and informative. We look forward to your active participation!