Антибулінг

Протидія усім проявам булінгу в освітньому середовищі

Булінг (цькування), згідно формулювання ЮНІСЕФ (Дитячий Фонд при ООН) –  це агресивна та вкрай неприємна поведінка однієї дитини (молодої людини) або групи дітей (молодих людей) по відношенню до іншої дитини (молодої людини), що супроводжується постійним фізичним і психологічним тиском.

Булінг (цькування) у освітянській сфері визначається як діяння (дії або бездіяльність) учасників освітнього процесу, які полягають у фізичному, психологічному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою стосовно інших учасників освітнього процесу, внаслідок чого могла бути чи була заподіяна шкода психічному або фізичному здоров’ю потерпілого.

Що треба знати!

  1. Найчастіше булінґ відбувається в таких місцях, де контроль з боку дорослих менший або взагалі його нема.
  2. Булінг супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, дражнять, шантажують, б’ють, псують речі, розповсюджують плітки, бойкотують, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах.
  3. В ситуації булінгу завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує (булер), той, кого переслідують (жертва) та ті, хто спостерігають (спостерігачі булінгу).
  4. Булінг негативно впливає на всіх учасників, на їхнє фізичне та психічне здоров’я.
  5. Булінг може виникати спонтанно, коли несподівано для себе дитина (молода людина) опиняється або в ситуації переслідування, або приєднується до переслідувача.
  6. Якщо булінг відбувся, він може повторюватися багато разів.

Форми прояву булінгу

  • фізичний (штовхання, підніжки, зачіпання, бійки, стусани, ляпаси, нанесення тілесних пошкоджень).
  • психологічний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, міміка обличчя, поширення образливих чуток, ізоляція, ігнорування, погрози, жарти, маніпуляції, шантаж).
  • економічний (крадіжки, пошкодження чи знищення одягу та інших особистих речей, вимагання грошей).
  • сексуальний (принизливі погляди, жести, образливі рухи тіла, прізвиська та образи сексуального характеру, зйомки у переодягальнях, поширення образливих чуток, сексуальні погрози, жарти).
  • кібербулінг (приниження за допомогою мобільних телефонів, Інтернету, інших електронних пристроїв).

Ситуація в Україні (за даними ЮНІСЕФ)

Причини булінгу

Більшість дітей (молодих людей) булять за те, що вони виглядають, говорять, думають не так, як їхнє оточення. Сором’язливі та інтровертні діти стають жертвами булінгу вдвічі частіше за інших.

Статистика
  • до 70% дітей стикаються з проблемою булінгу;
  • до 25 % вважають себе потерпілими;
  • більше  40% жертв цього негативного явища не діляться та ігнорують проблему, оскільки бояться погіршення ситуації.

Як правильно реагувати на цькування?

  • продемонструйте стійкість і впевненість власної волі; оберіть спокійну манеру спілкування.
  • переведіть ситуацію у площину гумору, що може відволікти кривдника (групу кривдників) від наміру дошкулити Вам.
  • проявіть байдужість до булера; ні у якому разі не давайте волю емоціям, оскільки це буде лише усугубляти ситуацію.
  • уникайте бійки, оскільки кривдник саме через неї хоче виплеснути власну агресію.
  • обов’язково обговоріть ситуацію з людьми, до яких Ви маєте довіру (батьки, родичі, вчителі, товариші та ін.); вони допоможуть Вам визначити правильну стратегію поведінки.
  • не треба терпіти булінг (цькування); при серйозному загостренні ситуації звертайтесь до керівника закладу освіти або Національної поліції за місцем проживання.

Відповідальність за вчинення булінгу

Діючими  Законами України передбачено відповідні покарання.

  1. За вчинення булінгу (цькування) неповнолітньої чи малолітньої особи передбачено штраф у розмірі від 850 до 1700 грн., або примусові громадські роботи терміном від 20 до 40 годин.
  2. Повторні діяння, вчинені протягом року караються штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.
  3. Цькування вчинені неповнолітніми до 16 років, передбачає відповідальність їх батьків.  До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
  4. Також передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу (цькування); якщо керівник закладу освіти не повідомить органи Національної поліції України про відомі йому випадки цькування серед учнів (молоді), до нього буде застосоване покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або виправних робіт до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.

Нормативно правова база

  1. Закон України «Про освіту» https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2145-19
  2. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/  2657-19
  3. Кодекс України про адміністративні правопорушення https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10

Інформаційні ресурси

Міністерство освіти і науки України
Міністерство юстиції
ЮНІСЕФ в Україні
Освітній омбудсмен

Шановні діти, молодь, студенти, батьки!

Ви можете отримати індивідуальну консультацію щодо протидії булінгу наступним чином:

  1. Через Teleqram
  2. За телефоном (044) 204 92 71
  3. При особистій зустрічі (Адреса: 03056, Київ-56, проспект Перемоги, 37, корпус 7, кімната 530). Часи прийому: вівторок, п’ятниця з 12.00 до 15.00.
Back
ФСП School ⚡️ Зимова школа демократії ФСП
Вступ на бакалаврат
Вступ до магістратури
Чат для вступників
Канал «Абітурієнт ФСП КПІ»
День відкритих дверей
Контакти відбіркової комісії
Розклад занять
Email