Cвітла пам’ять!
11 червня 2022 року, напередодні Святої Трійці одійшов у вічне життя професор кафедри філософії відомий український філософ Віктор Іларіонович Гур.
На кафедру філософії нашого Університету Віктора Іларіоновича після закінчення ним аспірантури запросив професор Віталій Іванович Войтко. Це було на початку 60-х років. В нашому науковому колективі Віктор Іларіонович пройшов шлях від викладача, старшого викладача, кандидата філософських наук (1983 р.) до доктора філософських наук (1993 р.), професора та заслуженого діяча науки та техніки. Працював біля 60 років. Сфера його наукових інтересів – аксіологія та філософія моралі. Він викладав етику як вчення про смисл життя. Протягом цього періоду до етики в нашому Університеті було різне ставлення: від обов’язкової навчальної дисципліни до факультативної. Віктора Гура дуже турбувало таке скептичне ставлення до проблем моралі, він постійно відстоював значущість знань для українського інтелектуала моральних цінностей та норм. Така громадянська позиція українського науковця не завжди була результативною. Проте частково була почутою. Так, з його ініціативи на факультеті соціології і права під керівництвом професора Бориса Володимировича Новікова було запроваджено викладання соціальної етики, головною метою якої є формування у студентів здібностей мислити на засадах основних цінностей – свободи, справедливості та солідарності. Саме ці три цінності, які в німецькій політичній філософії називаються Grundwerte (основні цінності) були предметом наукових інтересів професора Віктора Гура протягом всього його життя. В обох дисертаціях він досліджував втілення моральної теорії І.Канта в етичну концепцію німецької соціал-демократії. Наукова спадщина нараховує понад 150 робіт – монографії, статті, тези.
Віктор Іларіонович через травму втратив свій зір. Був інвалідом І групи Радянської Армії по зору. Проте, втративши фізіологічний зір, він не втратив талант бачити світ у ціннісних вимірах – істини, краси і добра.
Віктор Іларіонович одійшов у вічність в православне свято, зміст якого – це здатність апостолів розмовляти багатьма мовами та поширювати християнське вчення на увесь загал. Сьогодні на полях запеклих боїв українські воїни виборюють не території, а Свободу, Справедливість, Солідарність. Серед них безумовно є колишні студенти професора В.І.Гура. Тож вчення буде жити і ми переможемо.
Професор В.І.Гур своєю науково-педагогічною діяльністю та життєвою громадянської позицією переконливо довів, що пріоритет морального життя над матеріальним є неодмінною умовою гуманізації сучасного суспільства.
Спочивай з миром, український філософе! А ми обіцяємо втілювати твої ідеї в життя.
Тетяна Щириця
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.